gezz.org

arsamba
31 Agu
Metin boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Yeme-içme İstanbul Boğazın En İyi 10 Restoranı

Boğazın En İyi 10 Restoranı

Daha önce bu sayfada en iyi balıkçıları, manzarası veya servisi en iyi mekanları seçtiğimizde, İstanbul Boğazı boyunca dizili restoranlardan pek çoğu listemize girmişti. Çünkü bu bölge, şehrin en iddialı adreslerini barındırıyor.

Bu kez "Şöyle gidip Boğaz’da keyifli bir yemek yesek" diyen okuyucularımıza rahber olacak bir en iyi 10 oluşturalım istedik. Konularında uzman jüri üyelerimize Boğaz’ın en iyi restoranlarını sorduk. Boğaz’da yemek denince insanın aklına hemen rakı-balık geliyor, ama Anadolu ve Avrupa kıyıları boyunca sıralanan restoranların birbirinden çok farklı mönüleri var. Kimi Osmanlı, kimi Akdeniz mutfağının lezzetlerini sunuyor. Denize sıfır konumlarıyla hepsi misafirlerine muhteşem bir manazara sunuyor. İşe en iyi 10 listemiz.

 

FERİYE
Osmanlı mutfağından örnekler
Ortaköy’deki mekan, 1997’de açıldı. Sahibi Üstün Karabol, yöneticisi Vedat Başaran. Osmanlı mutfağından yemekleri tadacağınız Feriye’de beş ayrı salon bulunuyor. Terasında yaz-kış oturmak mümkün. Dekarasyondan çok, yemek hizmeti öne çıkarılmış. Aynı anda 300 kişi yemek yiyebiliyor. Toplantı ve kongre salonları da var. Zeytinyağlı yemek çeşitleri, kuzu kuş gömü ve safranlı kalkan balığı mönünün en sevilen çeşitleri arasında. Bir kişi içki dahil 80-120 YTL arası hesap ödüyor. Türkiye’ye gelen yabancı devlet protokollerinin uğrak yeri. Müdavimleri arasında Ali Koç, Cahit Kocaömer, Filiz Akın, Çiğdem Simavi, Bülent Eczacıbaşı gibi isimler var. Bugüne kadar yerli ve yabancı kuruluşlardan pek çok ödül aldılar.
İSTANBUL / Tel: (212) 227 22 16

 

LACİVERT
Pazar sabahları brunch var
Kanlıca’da 1999’da açıldı. Önder Köse’nin sahibi olduğu restoran, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Asya yakasındaki ayağının hemen altında bulunuyor. Minimalist konseptle hazırlanan dekorasyonuyla yazın 300 kişiyi ağırlayabiliyor. İki bölümlü salon, kışın ortalama 130 kişiye kadar hizmet veriyor. Yemek sırasında bir DJ müzik yapıyor. Mekan, Akdeniz mutfağını Boğaz’la birleştiriyor. İçki dahil bir kişi ortalama 80 YTL ödüyor. Lacivertce levrek, favori yemekler arasında. Asma yaprağına sarılıp, patlıcan sosla servis edilen levreğin fiyatı 28 YTL. Pazar günleri uzun sabah kahvaltısı yapılıyor. Ramazanda saray lezzetleri birçok kişinin beğenisini kazanınca şimdi de komşu lezzetleri konseptinde (Yunanistan) kahvaltı hazırlamaya başlamışlar. Fiyatı 42 YTL karşılığında sunuluyor.
İSTANBUL / Tel: (216) 413 42 24

 

KIYI
Pilaki ve suflesi çok ünlü
Tarabya’da 1966’da açıldı. Soğuk, sıcak meze ve balıkları ile deniz ürünü sevenlere hitap ediyor. Üç salonda 180 kişiye hizmet veren Kıyı, Tarabya Koyu manzaralı. Yıllar içinde sahiplerinin kendi resim ve fotoğraf koleksiyonu ile duvarları süslenen mekanda Bedri Baykam, Ara Güler, Faruk Akbaş gibi sanatçıların eserleri de yer alıyor. Pilaki ve suflesi çok ünlü. 2002’de Time Out İstanbul Dergisi’nin en iyi lokanta ödülünü kazandı. Bir kişi içki dahil 80-100 YTL arasında hesap ödüyor. Fasulye pilaki ve tarama 6, balıklar 25-40 YTL. Banttan müzik yayını yapılıyor. Her gün 12.00-24.00 arası açık.
İSTANBUL / Tel: (212) 262 00 02

 

KÖRFEZ
Müşterilere tekne hizmeti
Ömer Seyfi Sanur tarafından 1982’de açılan Körfez, Rumelihisarı’nda Fatih Sultan Mehmet ve Boğaz Köprüsü manzarası ile hizmet veriyor. Prens Charles’ın da yemek yediği mekanın Sezen Aksu, Mehmet Ali Birand gibi ünlü müdavimleri var. Deniz ürünleri, spesiyal et çeşitleri, ara sıcak ve mezelerin bulunduğu Körfez’de açık salon, teras ve balkonla yazın toplam 130, kışın 80 kişi aynı anda yiyebiliyor. Ortalama kişi başı yemek 80 YTL. 12.00 ile 24.00 arası açık olan mekanda DJ ile yemek müziği yapılıyor. Pazartesi günleri 17.00’den sonra servis başlıyor. Dileyen müşteriler deniz motoru ile karşı kıyıdan alınıyor.
İSTANBUL / Tel: (216) 413 43 14

 

İSKELE
Deniz mahsulü karışımını tadın
Haydar Aydın ve Turan Pekgöz tarafından 1991’de Rumelihisarı’nda açılan İskele’nin işletmecisi Ertuğrul Pekgöz. Mustafa Koç, Tarkan, Adnan Polat, Kadir İnanır ünlü müdavimleri arasında yer alıyor. 160 kişilik kışlık kapasitesi bulunan mekan, yazın 250 kişiyi ağırlayabiliyor. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün altında, Anadoluhisarı manzaralı. Kişi başı 75-100 YTL ödeyerek ayrılmak mümkün. İskele Sıcak Deniz Mahsulü Karışımı adlı mezeyi denemeniz tavsiye edilir. Ayrıca lakerda, közde patlıcan, kalkan, levrek buğulama, çikolatalı sufle ile de iddialı. Hergün 12.00-24.00 arası hizmet veriyor.
İSTANBUL / Tel: (212) 263 29 97

 

POSEIDON
Gemi aksesuvarlarıyla süslü
Küçük Bebek’te Veli Çağlayan tarafından 2001’de açıldı. Adnan Polat, Yılmaz Erdoğan ve Tarkan gibi isimlerin uğrak yeri. Deniz mahsulleri ve balık çeşitlerinin bulunduğu restoranın yazlık bahçesinde 80, kapalı bölümünde ise 130 kişi ağırlanıyor. Toplam 35 masası var. Poseidon’un Bebek koyu manzarası görülmeye değer. Gemicilik aksesuvarlarla dekore edilmiş mekandan kişi başı 80-90 YTL ödeyerek ayrılmak mümkün. Kabak çiçeği, kağıtta levrek, ahtapot fırın mekana özel spesiyaller arasında yer alıyor. Klasik müzik eşliğinde 12.00-24.00 arası yemek yiyebilirsiniz. 2003 yılının Timeout dergisinde İstanbul’un en iyi balık restoranı seçildi.
İSTANBUL / Tel: (212) 263 38 23

 

BEBEK BALIKÇISI
Klasik müzik eşliğinde yemek
1998 yılında Ertuğrul Karabulut ve Mehmet Ali Demirci tarafından açıldı. Kadir İnanır, Hülya Avşar, Hande Ataizi, Okan Bayülgen en sık ziyaret edenler arasında yer alıyor. Balık çeşitleri ve deniz mahsullerinin bulunduğu restoranın güzel bir terası var. Balıkçı kavurması ve tuzda balık en çok tercih edilen yemekleri arasında bulunuyor. 80 masası bulunan mekanda kişi başı ortalama 80-100 YTL hesap ödüyorsnuz. Yemek sırasında klasik müzik çalıyor. Bebek Balıkçısı her gün 24.00’e kadar açık.
İSTANBUL / Tel: (212) 263 34 47

 

İSMET BABA
Yarım asırlık restoran
Kuzguncuk’ta İsmet Dökmeci tarafından 1951’de açıldı. Uğur Yücel, Zuhal Olcay ve Kadir İnanır en sık ziyaret edenlerin başında geliyor. Balık çeşitlerinin bulunduğu mekanın yazlık bölümünde 130 kişi ağırlanabiliyor. 50 masanın bulunduğu iç mekan ahşap döşemelerle dekore edilmiş. Çırağan Sarayı, Sarayburnu ve Boğaz manzaralı mekandan kişi başı 40-50 YTL ödeyerek ayrılmak mümkün. Meze olarak zeytinyağlı taze fasulye, yaprak dolması, patlıcan salatası tavsiye ediliyor. Her gün 12.00-24.00 arası açık. Ekonomik bir balık ziyafeti çekmek isteyenler için.
İSTANBUL / Tel: (216) 553 12 32

 

LES AMBASSADEURS
Sarı votkayı mutlaka deneyin
Güngör Su’nun işlettiği restoranda balık ağırlıklı bir mönü var, ama et çeşitleri de bulunuyor. 100 kişilik mekan Bebek Koyu’nda. Ahşap ağırlıklı dekorasyonda antika tablolar, sedefli aynalar, gemi dümenleri kullanılmış. En beğenilen yemeği İspanya kökenli paella. Karides, piliç, kum midyesi ile yapılan paella’dan sonra tatlı olarak gelin duvaklı parfe tercih ediliyor. Kendilerinin hazırladığı sarı votkayı içmeden ayrılmayın. Bir kişi içki dahil ortalama 80-100 YTL hesap ödüyor. Et yemeğinde fiyatlar biraz düşüyor.
İSTANBUL / Tel: (212) 358 15 65

 

PARK FORA
Deniz kenarında Boğaz keyfi
Kuruçeşme’de 1997 yılında açıldı. Sahipleri Ali Rıza Yılmaz ve Metehan Çulha. Ali Koç, Güler Sabancı gibi iş dünyasından ünlü müdavimleri bulunuyor. Yazlık bölümü 150, kışlık bölümü 180 kişilik. Ahşap ağırlıklı dekorasyona sahip mekan, listedeki diğer mekanların büyük bölümü gibi deniz kenarında bulunuyor. Balık yemeklerinde iddialılar. Kişi başı 90-100 YTL hesap geliyor. Levrek marin, Katalan usulü kerevit salatası ile ana yemek olarak tuzla balık ve hamurda balık favorileri arasında yer alıyor.
İSTANBUL / Tel: (212) 265 50 67