gezz.org

Sali
30 Agu
Metin boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Ana Sayfa Seyahat Seyahat Önerileri Dünyanın En İlginç Festivalleri

Dünyanın En İlginç Festivalleri

Çöl ortasında, yeşil tepelerde ya da kentin sokaklarında cadılar toplanıyor, kayıklar yarışıyor, maskeli, kostümlü esrarengiz kişiler ortalıkta dolaşıyor. Buyrun en güzel, en ilginç şenliklere... Daily Telegraph gazetesi en dünyanın dört bir yanından en ilginç festivallere baktı...

1- ÇÖL FESTİVALİ
Mali'de Ocağın 2. haftasında kutlanıyor. Timbuktu'nun 65 km. kuzeyinde kumların ortasında, dünyanın dört bir yanından gelen müzisyenler hünerlerini gösteriyor.

 

 

 

 

 

 

 

2- BÜYÜCÜLER GECESİ
Meksika'da Mart ayının ilk cuması kutlanıyor.
Meksika'nın dört bir yanından yüzlerce cadı, büyücü, şaman, şifacı Catemaco'ya gelip geçmiş yıllarda biriken negatif enerjilerden kurtulmak için toplu arınma ayinleri yapıyor.

 

 

 

 

 

 

3- VENEDİK KARNAVALI
İtalya'nın Venedik kentinde, Paskalya'dan önce gelen büyük perhizden iki cuma önce kutlanmaya başlıyor.
"Operadaki Hayalet"deki gibi birbirinden güzel, değişik, kostümlerle 12 gün geçirmek isteyenler için kaçırılmayacak fırsat. Avrupa'nın en fantastik karnavalı.

 

 

 

 

 

4- NAGHOL- ARAZİ DALIŞI
Pentecost adalarında, Vanuatu şehrinde yapılan kutlamalar genellikle Nisan ve Mayıs aylarıda cumartesileri yapılıyor.
Yer elmaları ürün vermeye başlayınca, Vanuatu yerlileri ahşap kuleler inşa etmeye başlıyorlar ve eserlerini mayıs sonuna kadar tamamlıyorlar. Köyün erkek ve erkek çocukları kendilerini ayaklarından bağlayarak, bu eğreti kulelerden aşağı atıyorlar. Atlamayı doğru yapanın saçları yere değmeliymiş.

 

 

 

5- PEYNİR YUVARLAMASI
İngiltere'nin Cooper tepelerinde, Mayıs ayının son pazartesi kutlanıyor. En büyüğünden bir tekerlek peynir tepeden aşağıya yuvarlanır. Kalabalık da peşinden... Yamacın dibine ilk ulaşan ya da peyniri ilk yakalayan yarışmayı da peyniri de kazanıyor.

 

 

 

 

 

6- PİSA'DA KAYIK YARIŞI
Haziran'ın 17'sinde Pisa kentinde yapılıyor. 13. yy'dan bu güne gelen şenlikte, kentten geçen 1,500 metrelik Arno nehrinin üzerinde sarı, mavi, yeşil, kırmızı renkte 4 kayık, üzerlerinde 8 kürekçi ile şehrin dört farklı yönünden yarışa başlar. Birincilik, meydandaki direğe bayrağı çekenindir.

 

 

 

 

 

7-YANAN ADAM
ABD, Nevada, Siyah Kaya Çölü'nde Eylül ayının ilk pazartesi gerçekleşen festivalde ağırlık sanat ve müzikte. Bir hafta boyunca alternatif sanat ve müzik gösterileri, "Adam"ın yakılmasıyla sona eriyor. Alev püskürtücülerinin sürekli olarak gece gökyüzünü aydınlattığı festival, ABD çılgınlarına göre.

 

 

 

 

 

8- DURBAR
Nijerya'nın,, Kano şehrinde Emir Palace caddesinde iki büyük festival düzenleniyor. İlk Ramazan'ın, ikincisi Kurban Bayramının sonunda kutlanıyor. Gösterişli geçit töreninde Emirler seremoni cüppelerini giyerken, katılımcılar da şık kıyafetlere bürünüyor.

 

 

 

 

 

 

9- St. THOMAS ŞENLİĞİ
Guatemala'nın Chichicastenango kasabasında, Town Plaza'da 13-21 Aralık tarihleri arasında önce kostümlü, müzikli, içkili, tipik fiesta düzenleniyor. 21 Aralık'ta St. Thomas Günü'nde 30 metrelik ahşap direklere tırmanan dansçılar halatları vücutlarının etrafına sarıyor. Sonra da aşağıya atlayıp direğin etrafında hızla dönmeye başlıyorlar. Kimi halata elleriyle tutunurken kimi de bileklerine sarıyor. Bungee jumping'in bir başka türlüsü.

 

 

 

10-PAMPLONA FESTİVALİ
İspanya'nın Pamplona kentinde Temmuz'un ilk haftası geleneksel olarak düzenlenen Pamplona veya San Fermin Festivali pek çok turisti de buraya çekiyor. Pamplona ve Navarre'nin koruyucu azizi olan San Fermin onuruna düzenlenen festivalin tüm dünya tarafından en çok bilinen bölümü "encierro" yani boğaların koşusu. Boyunlarına doladıkları kırmızı fularlarıyla boğaları kızdıran binlerce kişi kentin sokaklarında boğalar tarafından kovalanıyor. Bu yarış, boğaların arenaya girmesiyle son buluyor.

 

 

Sitedekiler

Şuanda 5 konuk çevrimiçi