gezz.org

Sali
30 Agu
Metin boyutu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Şangay

Çin'in doğu sahilinde Yangtze nehri deltasında kurulmuş Şangay, Çin'in Pekin'den sonra ikinci büyük kenti. Birbirinden güzel restoranları, dünyaca ünlü markaların satıldığı butikleri ve hareketli gece hayatıyla Şangay, Uzakdoğu'nun Paris'i kabul ediliyor.

Neden gitmeli?

Uzakdoğu'nun Paris'i Şangay, hem egzotik hem de modern görünüşüyle bölgenin en ilgi çekici destinasyonlarından biri. İnanılmaz bir hızla büyüyen şehir, özellikle devasa alışveriş merkezleri, bar ve gece kulüpleri ve bütün bu değişimin içinde hayatta kalmayı başarmış kültürel mirasıyla ilgi çekici.

Nerede kalmalı?

Four Seasons
500 Weihai Road

Modern Çin'de açılan ilk Four Seasons Oteli, Nanjing ve Huaihai caddeleri arasında yer alıyor. 37 katlı otelin geniş ve özenle dekore edilmiş odalarında konforunuz için her türlü ayrıntı düşünülmüş. Lobby kafesi ise oldukça lüks.

Grand Hyatt Shanghai
Jin Mao Tower, 88 Century Boulevard, Pudong

Şangay'ın ünlü The Oriental Pearl Tower'ı gören Pudong'taki Jin Mao Kulesi'nin bir bölümünde yer alan dünyanın en yüksek oteli, 510 oda ve 45 süitten oluşuyor. 88 katlı otelde 12 restoran bulunuyor; ama en popüleri Cloud 9. 87. katta bulunan “Yıldız Savaşları”ndan esinlenerek dekore edilen Kokteyl Barı ile de tanınıyor.

Nerede yemeli - içmeli?

Whampoa Club
Three On The Bund, 3 Zhong Shan Dong Yi Road

Şehir ışıklarını ve nehri tepeden gören, Şanghay'ın en lüks yemek merkezlerinden “Three On The Bund”da bulunan Whampoa Club; muazzam kristal avizeleri, renkli camlı bölmelerle birbirinden ayrılan özel odaları, pastel tonlardaki ışıkları ve zengin Art Nouveau duvar panelleri ile ihtişamı gözlerinizin önüne seren bir restoran. Yemekler konusunda da oldukça iddialı. Yemek pişirmeye 13 yaşında başlayan Hong Konglu şef Jereme Leung, geleneksel Şanghay mutfağından “drunken chicken” ve güneşte kurutulmuş portakalla servis edilen gevrek biftek parçaları gibi lezzetleri, modern mutfağa uyarlayarak beğeninize sunuyor. Dünyanın pahalı restoranları arasında yer alan Whampoa Club'da tek kişilik akşam yemeği için 63$ ödemeniz gerekiyor.

Jean Georges
3 Zhong Shan Dong Yi Road

3 Michelin yıldızlı şefin New York dışındaki tek restoranı Jean Georges, bakır ve kobalt mavisi dekorasyonu ile göz dolduruyor.

Nerede eğlenmeli?

Volar

Hong Kong'un efsanevi gece kulübü şimdi de Şangay'da. Dekorasyon Philippe Starck'a ait.

Attica
11/F Zhongshan Dong Er Lu

Şangay'ın en hiplerinden. Bali ve Zen adlı iki terası bulunuyor. Finestra adlı İtalyan restoranından dans pistine geçebilirsiniz.

Nereden alışveriş yapmalı?

Dior, Cartier ve Prada gibi markaları bulabileceğiniz Nanjing Lu Road alışveriş için ideal. Plaza 66 yani Şangay'ın ikinci en yüksek binası bir başka adres. Three on the Bund'da Armani butiği göze çarpıyor.

Huaihai Road aynı şekilde şık butiklerle dolu. Xiang Yang Lu Fashion Market'teki markaların sahte olduğunu unutmayın!

Neyi mutlaka görmeli - yapmalı?

Huangpu Nehri'nin batı yakası olarak bilinen Bund boyunca yürüyün. Yürürken ilk dikkatinizi çekecek yapı roket biçimindeki Oriental Pearl Televizyon Kulesi olacaktır. Nehrin iki yakasını da görmenin en iyi yolu nehir turlarına katılmak olacaktır.

Çin'in en kalabalık alışveriş caddesi olan Nanjing Lu, Şangay'ın kalbine doğru uzanır. Bu cadde boyunca yürüyebilirsiniz. Bu yol doğuda sizi ünlü Peace Otel'e, batıdaysa Renmin Park'a götürür. Renmin Park'da yeni açılan müzeyi de gezebilirsiniz.